درباره استاد

استاد اخوان طلبه درس خارج “فقه و تربیت” آیت الله اعرافی و فارغ التحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد علوم قرآنی و دکترای طب سنتی از بنیاد علمی پردیس است و در چند سال گذشته به عنوان کارشناس تربیتی در رسانه ملی بویژه رادیو معارف، حضور فعال دارد.

وب سایت:

ماموریت و بیوگرافی

استاد اخوان طلبه درس خارج “فقه و تربیت” آیت الله اعرافی و فارغ التحصیل کارشناسی و کارشناسی ارشد علوم قرآنی و دکترای طب سنتی از بنیاد علمی پردیس است و در چند سال گذشته به عنوان کارشناس تربیتی در رسانه ملی بویژه رادیو معارف، حضور فعال دارد، ایشان ضمن ارائه خدمات مشاوره در حوزه و دانشگاه، دبیر مجمع اسلامی محبیت اهلبیت قم و مسئول موسسه تربیتی رویش مهدوی است، یکی از اقدامات ایشان تدوین ۲۵ جلد کتاب با محوریت تربیت اسلامی است.
ایشان اعتقاد دارد، تربیت صرفا امری انتزاعی و کلیشه ای نیست و برای حرکت به سوی تربیت انسان متعالی (چه خود و چه دیگران) کارهای زمین مانده فراوانی وجود دارد که تدوین این ۲۵ اثر، اقدامی در رفع این کاستی هاست.

 مجموعه چهار جلدی سنگر
در این مجموعه با نگاهی جریان شناسانه “قرآن کریم، ولی الهی، مسجد، نماز و نمادهای دینی “به عنوان سنگر جبهه حق معرفی می شوند و در پنج جلد نقش جبهه ای این پنج محور بررسی خواهد شد.
۱- حکایت آفتاب
در این کتاب یک دوره فشرده و اجمالی امام شناسی ارائه می شود.
۲- انیس دل
در این کتاب مخاطب اجمالا با قرآن کریم و نقش آن در هدایت بشر آشنا خواهدشد.
۳- بیرق
پس از شناخت اجمالی از قرآن کریم و ولی الهی به عنوان علمداران دین، لازم است ضلع دیگر این جبهه یعنی شعائر و نمادهای شریعت نیز شناخته شود.
۴- عارفانه
تفاوت شاخص در جریان حق و باطل، توجه به نقش کلیدی نماز است در این کتاب نقش نماز به عنوان اصل اولی در جریان شناسی و هویت اسلامی بررسی می شود.
۵- نقطه ی پرگار
قرآن کریم، ولی الهی، نمادها و استوانه ی شریعت یعنی نماز در تشکیلاتی با عنوان مسجد به هم می رسند تا تشکیل دهنده ی سنگر مستحکم مبارزه در جریان حق باشند، در این کتاب، نقش مسجد به عنوان مرکز تشکیلات اسلامی بیشتر معرفی خواهد شد..

 بیکران معارف
پس از شناخت دقیق از جبهه حق و باطل، مجموعه ای از مسئولیت ها و تکالیف بر عهده انسان خواهد آمد، رساله حقوق امام سجاد () چکیده ای از این حقوق و تکالیف است، کتاب بیکران معارف ترجمه ای روان و متفاوت از این رساله شریفه می باشد.

 مجموعه پنج جلدی حکیم باشید
انسان حقوق، تکالیف و وظائفی نسبت به خدا، خود، دیگران و جامعه دارد و تنها مکتب وحی است که برنامه زندگی انسان را حکیمانه و با رعایت همه جوانب تدوین نموده، در مجموعه حکیم باشید، نگاه اسلام درباره اهداف، شیوه ها و مهارت های زندگی با توجه ویژه به طب و سبک زندگی اسلامی بررسی شده است. این مجموعه عبارت است از :
۱- چند قدم تا جوانی
در این کتاب با آسیب شناسی دوره جوانی و نوجوانی، راهکارهای کاربردی برای تحقق زندگی بهتر ارائه می گردد.
۲- همسرم باش
این کتاب به یکی از دغدغه های جوانان که آشنایی با سبک زندگی اهلبیت () در حوزه تشکیل خانواده و همسرداری است توجه می کند.
۳- فرزندانم، علمدار اند
چشم انداز فرزندان مومن در سبک زندگی اسلامی تربیت فرزندان رهبر و پیشرو است، در این کتاب سبک زندگی اهلبیت ()در حوزه تربیت اجمالا بررسی می گردد.
۴- خانواده ام سالم اند
سبک زندگی اهلبیت ()توجه ویژه به حفظ سلامتی جسم، روح و روان دارد، در این کتاب شیوه اهلبیت در حفظ سلامتی در خانواده بررسی می گردد.
۵- با نگاهی میشناسمت
والدین، مربیان، مبلغان و طبیبان برای مخاطب شناسی بهتر و شناخت دقیق تر از لایه های زیرین مشکلات مخاطبشان، نیازمند آشنایی بیشتر با علم تشخیص هستند، این کتاب به اختصار شیوه های تشخیص از راه نبض، زبان، پوست، چشم(عنبیه، مردمک، پلک، سفیدی)، دفعیات (ناخن، مو، عرق، ادرار و مدفوع) را بررسی می کند.

 هشت مجلد درسنامه های دانش آموزی
برای تحقق سبک زندگی اسلامی، لازم است زیر بنای آن یعنی معارف اسلامی بر اساس شیوه اهلبیت () به کودکان و نوجوانان آموزش داده شود.
از این رو به همت مسئولین و کمیته راهبردی مجمع اسلامی محبین اهلبیت ()منظومه تربیتی ویژه کودکان و نوجوان تدوین گردید و بر اساس این منظومه بیش از ۱۲۰ محصول فاخر تولید شد که هشت مجلد از مجموعه درسنامه های دانش آموزی آن توسط استاد اخوان تدوین گردیده است:
۱- مدیریت جهادی عرصه فرهنگ و تربیت (ویژه مربیان)
۲- درسنامه احکام (ویژه دانش آموزان ۹و ۱۰ ساله)
۳- درسنامه احکام (ویژه دانش آموزان ۱۱و ۱۲ ساله)
۴- درسنامه فلسفه احکام (ویژه دانش آموزان متوسطه دوم)
۵- درسنامه عقائد (ویژه دانش آموزان ۱۳ و ۱۴ ساله)
۶- درسنامه عقائد (ویژه دانش آموزان ۱۱و ۱۲ ساله)
۷- شرح حدیث عنوان بصری با عنوان رسم عاشقی(ویژه دانش آموزان ۱۷ و ۱۸ ساله و بالاتر)
۸- درسنامه زن در اسلام (ویژه دانش آموزان دختر متوسطه دوم)

 مجموعه چهار جلدی ره نامه های جهادی
برای تحقق محتوای آموزشی و تربیتی، لازم است طرح های عملیاتی سازنده برای نوجوانان و جوانان اجرا گردد، یکی از موثر ترین این طرح ها اردوی جهادی است، این اردوها تنها طرحی است که می تواند ضمن خدمات فرهنگی، تربیتی به مردم، زمینه تحقق همه اهداف تربیتی را در کنار هم برای شرکت کنندگان فراهم کند.
از این رو استاد اخوان با آسیب شناسی تربیتی این جریان، برای رفع نواقص و اصلاح رویه این اردوها تلاش های فراوانی داشته است، ایشان از سال ۱۳۸۰ تا کنون با حضور در ده ها اردوی جهادی، حضوری فعال در این عرصه داشته و سه سال در حوزه مدیریت این حرکت، اقدامات موثری انجام داده است که اعزام سالانه ۵۰۰ طلبه آموزش دیده به اردوهای جهادی(سال ۸۹و۹۰)، تدوین و نشر ۱۵ مجلد کتاب با عنوان ره نامه جهادی (که چهار مجلد آن به قلم خود ایشان است) از جمله آنها می باشد:
۱- آسیب شناسی اردوهای جهادی
در این کتاب آسیب های تربیتی اردوهای جهادی بررسی شده و برای رفع آنها راهکارهایی ارائه گردیده است.
۲- مدیریت اردوهای جهادی
در این کتاب الگوی مدیریتی اسلام در طراز اداره یک گروه جهادی، بومی سازی شده است.
۳- طرح نامه جهادی
در این کتاب طرح ها و ایده هایی تربیتی که قابلیت اجرا در اردوی جهادی را دارند، ارائه شده است.
۴- درسنامه آموزشی
در این کتاب محتوای معارف حداقلی که لازم است برای مناطق کم برخوردار تبیین گردد ذکر شده است.

 مجموعه دو جلدی بدون دعوت
کار جهادی نباید منحصر در مناطق کم برخوردار مادی باشد بلکه گاهی شهرهای بظاهر برخوردار، بشدت دچار فقر فرهنگی هستند و از سویی تلاش جهادی در اماکن عمومی شهری فرصت های دیگر خودسازی را پیش رو جهادگران می گشاید.
از این رو یکی از شیوه های کار جهادی، فعالیت در جهاد شهری بویژه ایستگاه های تبلیغی در مکان های پر رفت و آمد شهر است، ایشان با همکاری جمع توانمندی از طلاب، الگوی خوبی از حضور تبلیغ جهادی در اماکن عمومی همچون مسجد مقدس جمکران ارائه کردند که ثبت این تجربه دو مجلدکتاب و پنج لوح فشرده بدون دعوت شد.